UA-63332126-3

11 dotazů a odpovědí k hubnutí

Dnes jsem si pro Vás připravila článek na téma dotazů, se kterými se často setkávám. Časem přibudou další. Přeju příjemné čtení.

 

1. Proč hubnene?

1) Abychom byly hezké.

2) Abychom mohly nosit pěkné šaty.

3) Protože existuje vazba mezi stoupající váhou a některými druhy rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu a  rovněž mimo jiné rakovinu jícnu, štítné žlázy, ledvin, dělohy a žlučníku.

4) Typická anglická snídaně připravovaná každodenně na pánvi zvyšuje riziko rakoviny střev.

5) Ženy, které od 40 let trpí obezitou, zemřou o sedm let dříve než ty štíhlé. Obézní muži si zkracují život o šest let. Lidé, kteří se potýkají s nadváhou, si na světě pobudou o tři roky méně. Nejlepší životní prognózu mají osoby, které v mládí měly váhový index BMI kolem 20 a ve vyšším věku kolem 24.

6) Pětina dospělé české populace je z lékařského hlediska obézní a hranici zdravé váhy překračuje polovina Čechů.

7) Chystáte-li se zrovna cvičit, dejte si šálek lahodné kávy a zvýšíte tím nejen svou energii, ale urychlíte také spalování tělesných tuků.

8) Lidé s nadváhou vyšší než 15 kg umírají v průměru o 10 let dříve. Mají dvakrát vyšší výskyt chronických onemocnění a až čtyřikrát vyšší výskyt civilizačních chorob.

 

 

2. Proč odměřujete množství masa, některé diety libového, dietního masa dovolují mnohem víc?

Porce masa odvíjím od celkového příjmu živočišných bílkovin na den, nedá se říct, že by si člověk nemohl dát dietního masa víc, ale nemůže to dělat opakovaně a vepřového už vůbec ne.
Smyslem tohoto jídelníčku není vyhubnout bezmyšlenkovitě o kg, ale celkově si upravit své zdraví. živočišné bílkoviny trávené ve střevě slouží jako stavební materiál pro naše svaly a ostatní tkáně, ale jejich nadbytky se dostávají do jater, tak se mění na zásobní tuky a tzv. puriny , které se rozkládají dále na další látky a mezi nimi je i kyselina močová. Pokud její vylučování ledviny zvládají, jsou přetěžovány a pokud je člověk starší, usazuje se mu v těle, především v kloubech a vzniká dna. Takže všeho s mírou, kromě zeleniny vlastně neexistuje potravina, které bychom mohli sníst neomezené množství a nemělo to pro nás negativní následky, člověk by neměl nic přehánět, všechny orgány jsou opotřebitelné a jejich fungování konečné. Tady také máme vysvětlení proč např. Atkinsonova dieta může při delším držení přinést dnu, arteriosklerózu a ztučnění jater s jejich omezenou funkcí.

Děvčata píší, že se cítí dobře, protože mají stravu všestrannou a vyváženou.

 

3. Dá se zhubnout břicho?

První věc, kterou si musíme uvědomit, je fakt, že cvičením břicha nehubneme břicho. Tuk na bříšku zmenšíme stejně tak jako na každé jiné partii v těle. To je stravou – respektive rozdílem toho, kolik energie přijmeme (jídlo a pití) a tím, kolik energie vydáme (samotné fungování našeho těla, stres, práce, pohyb).

Základ tedy je monitorovat svou stravu a mít pod kontrolou svůj příjem s ohledem na svůj výdej (to se naučíte už jen tím, že přečtete tento článek). Pokud chceme cvičit břicho, základ je cvičit i ostatní části našeho těla. V případě že se rozhodneme cvičit jen bříško – nic jiného, sice je to pro nás výdej energie, který nám napomůže ke spálení tuků – ALE, oslabíme zádové svalstvo, dojde ke shrbení a ve výsledku bude naše dolní bříško ještě větší, než bylo kdy předtím. Základ je tedy strava, zpevněný hluboký stabilizační systém (co to je? dozvíte se otázkách dále) a rozvoj aktivní hmoty (to jsou svaly) celého těla, k tomu nám výborně poslouží vícekloubové cviky (shyby, mrtvý tah, dřepy, kliky atd.). Celá tato problematika spočívá v základní funkci lidského těla – tuk hubneme vždy globálně (cvičením levého lýtka hubnu i pravou ruku). A sval budujeme lokálně. Nicméně břišní svaly máme VŠICHNI. Jen někdo je má natolik plaché, že se schovávají pod tukovými polštářky.

4. Přišla mi dieta, ale já nejsem vůbez zvyklá jíst pečivo a přílohy, mám to opravdu jíst?
No určitě, sacharidy tělo k životu potřebuje, když je nemá, ukládá zásoby jako o závod, tak pokud se chcete svůch 90 kg zbavit, musíte je jíst. Máte tam přece dávku, kterou potřebujete, ne víc.

 

5. Obalování folií, více vrstev oblečení, je to k něčemu?

To co potíme skutečně NENÍ tuk. Tudíž množství potu, které vyprodukujeme během cvičení NENÍ úměrné množství tuků, které spalujeme. Primární účel pocení je termoregulace (tj. způsob, kterým se naše tělo ochlazuje). Zabalování do folie je tedy výborná možnost, jak svému tělu můžete dopřát mykózu nebo problémy s akné. Zároveň podporujete vyšší riziko dehydratace, která snižuje vaše výkony a tím pádem snižuje i spálený tuk. Můžeme tedy bez sebemenších pochyb říci, že obalování do folie snižuje množství tuků, které spalujeme. Samozřejmě, že po cvičení můžeme vážit v letních dnech klidně o půl kila méně – během dne se 2x napijeme a 0,5kg je zpátky. Celé hubnutí je jen o vytrvalosti, ne o zkratkách. Více vrstev oblečení může být dobré pro udržení našich svalů a kloubů v teple, což je důležité – ale nic se nemá přehánět. V letních dnech opravdu nemusíte chodit do posilovny v mikinách a termoprádle.

6. Snad mi nechcete namluvit, že když budu nějak řídit příjem tuků, cukrů a bílkovin, budu se cítit svěžejší, než když si dopřeji všeho, co hrdlo ráčí?

Je to otázka, jak se cítíte Vy osobně. Mně nadváha vadila i zdraví už ledacos ukazovalo, cítila jsem se unavená a pokud jsem si dopřála vše podle chti a nálady, byla jsem zničená a unavená fyzicky i psychicky, protože jsem si to ještě vyčítala. Takže žravost střídala depresi a hladovku, to asi všechni už znají.
Když se člověk „překrmuje“ a pak relaxuje na gaučíku, poddá se svým chutím, tak je jako některá zvířátka, která ukládají zádsoby. Přece míša, než se uloží k zimnímu spánku, hodně jí. Vyhledává i med, traduje se, že ho má rád, ale příroda ho vede k medu, aby zvýšená hladina krevního cukru otvírala co nejvíc tukové buňky pro ukládání zásob na spánek, jenže míša to přes zimu vypotřebuje, ale nás takové přejídání žene pomalu ke smrti.
Když zemědělci vykrmují prasátka, tak jim také omezují pohyb a zvyšují vylučování inzulinu šrotem a bramborami, pak zvýšeně ukládají přírůstky do tuku i do masa. Tak až budete papat vepřové, vzpomeňte si na to, že papáte ty zásoby tuku, co se zkrmenému prasátku ukládaly do buněk a je to tuk hodně složením podobný našemu, rychle se tedy taky ukládá do našich zásob, takže proto doporučuji třeba u masa raději použít kuře, králíka, krůtu nebo rybu.
Když člověk trochu upraví svůj metabolismus vhodným jídelníčkem, tělo začne všechny přijímané živiny lépe využívat, pohyb, který doporučuji přidávat, vede k lepšímu prokrvování těla a vytváření svalů, třeba jen procházky tělo osvěží a ozdraví.
Tak se opakuji, záleží na Vás, většina děvčat si pochvalovala, že se cítí lépe, pokud byl někdo unavený, některé potraviny jsme navýšili, ale hlady tedy nikdo neumíral, to není vůbec smyslem tohoto jídelníčku.Za ty dva měsíce si dámy vypěstovaly určité návyky a rámcově se pak jimi řídí i dál a jsou spokojené. Je to ovšem časově trochu náročné, co se ukládalo léta, do měsíce nezmizí.

7. Detoxikace? Detoxikace kajenským pepřem? Okurkovou dietou? Detox prášky?

Pokud chcete své tělo detoxikovat, detoxikujte ho tím, že mu budete dávat správné palivo (strava a pitný režim) a budete udržovat dobré pracovní podmínky (spánek, psychická pohoda). Pokud chcete svému tělu napomoci ke správné funkci a podpořit biochemické procesy v těle, nedržte žádné monodiety založené na konzumaci pár (nebo dokonce jedné) potraviny. Jsou doplňky výživy, které vám v tomto směru mohou pomoci, ale nejsou zdaleka tak drahé jako „detoxikace“ a plnohodnotně zlepšit svůj zdravotní stav můžete i bez nich, jen úpravou své stravy.

8. Proč vlastně nepoužíváte dělenou stravu, co Vám na ní vadí? Já ji držela a zhubla jsem, asi polovinu jsem po ukončení dělení už nabrala, ale něco dole zůstalo.

Nejdříve napíši svoje soukromé důvody, já mám ráda bílý jogurt s celozrnnými lupínky a ovocem, mám ráda libové maso a rybu s mačkanými bramborami s mlékem, mám ráda tvarohovou pomazánku na černém chlebu, nic z toho bych ale nemohla, nikdy jsem nevydržela žádný způsob stravování, který by mi vzal , co mám ráda a neodporuje to zdravé výživě.
Prostě nedokáži přijmout ten způsob za svůj bez přílišného omezování, neunesla bych to. Potřebovala jsem něco, co mi dá mnoho alternativ, sice zdravých a nízkotučných, ale pro mne chutných a přijatelných.

Z hlediska podstaty mojí diety a běžného fungování těla je potom dělená strava úplně sporná. Většina potravin obsahuje zároveň všechny potravinové skupiny, oddělit je od sebe úplně nejde nikdy, z hlediska glykemického indexu je její působení ještě spornější. V podstatě při sacharidovém dni bez bílkovin si rozkmitáme velkými dávkami sacharidů glykemickou křivku, uměle si pro tento den zase zvýšíme produkci inzulinu, nejen že to není pro tělo dobré a přirozené, ale také může přivodit návaly hladu.
Nikdy nebyla můj kůň, znala jsem dámy, které během letních prázdnin ji držely a zhubly třeba 12kg a do dalších je zase nabraly a ještě trochu víc, prostě žily v takovém kruhu jojo efektu.

9. Jíst bez sacharidů? Ketodieta? Proteinová dieta?

Primární účel této diety je ve zdravotnictví (DM). Její největší zrádnost je v rychlém odvodnění, které subjektivně můžeme vyhodnotit jako zhubnutí. Pro určitou populaci toto může být skutečně vhodná cesta k redukci, bohužel její správný koncept je VELICE složitý a je potřeba jej modifikovat přesně dle potřeb strávníka. Také musí mít vhodné genetické předpoklady, srovnaný zažívací systém, imunitu, stav biomu atd. V opačném případě může dojít k opravdu fatálním následkům, které mohou končit trvalým poškozením vašeho těla (játra, ledviny, žlučník). V lehčím případě dojde k rychlému odvodnění, ztrátám tukové tkáně, ale bohužel i tkáně svalové, načež jen prohloubíte svůj problém se stravováním, a ještě zpomalíte svou redukci. Při najetí na normální stravování s největší pravděpodobností nastane všemi obávaný „jojo-efekt“. NEDOPORUČUJI žádnému amatérovi tuto dietu zkoušet.

10. Jakmile začnu jíst, nevím kdy přestat. Takže třeba pět dní se držím, šestý se přejím. Jak to udělat, aby to nebylo o víkendech?

Záleží na každém z nás – když někdo jí po celý týden zdravě, může se stát, že ho občas „chytí mlsná“. Mně se to stává také. Proč ne? Není to nic neobvyklého. Záleží ale na tom, jak se dokážete držet. Když si jednou za týden dopřejte „horší“ jídlo, ale snažíte se sníst menší porci, nemůže vám uškodit. Když už vím, že o víkendech mívám krizi, je možné použít ty naše fígle s Lepicolem – vlákninou nebo s nízkotučným jogurtem a bebe oplatkou již preventivně, také dost pít a nakrájet si na stůl zeleninu a uždibovat ji průběžně, abych neměla ani pomyšlení na hlad.

 

11.Můžu cvičit před spaním?

Jakýkoli pohyb je lepší, než pohyb žádný. Nicméně silně doporučuji volit jiné načasování než je bezprostředně před ulehnutím ke spánku. A to ze 2 závažných důvodů – 1. Váš centrální nervový systém (CNS) by neměl být před spánkem ve stresu, narušujete tak regeneraci během spánku (REM). 2. Vaše tělo je po cvičení „otevřeno“ živinám, je dobré, využít dané proteosyntézy a doplnit tělu živiny. Stav, zvaný anabolické okno trvá v průměru cca 6 hodin po silovém tréninku.

Napsat komentář