UA-63332126-3

Jak je to se spalováním při pohybu

Cukry a tuky tělo ukládá jako energii především ve dvou formách. Jednak jako glykogen, což je vlastně sloučenina poskytující energii svalovým buňkám pro vykonávání práce především v prvních minutách zátěže. Přibližně po 20 až 30 minutách zátěže začne tělo využívat jiné zásoby, které jsou energeticky mnohem bohatší, a to jsou tuky co spálíme při cvičení. O tom, zda při plavání, jízdě na kole, na veslařském trenažéru, na běžkách atd. spalujete cukry nebo tuky, rozhoduje vedle délky také intenzita zátěže.

Jste-li v klidu, kdy Váš „motor“ běží na volnoběžné otáčky, spalujete především tuky. Řekněme že v klidovém stavu za hodinu sezení spálí 45letá žena střední postavy 60 kcal. Těchto 60 kilokalorií pochází ze 70% z tuků a z 30% glukózy. Tato žena se vydá na procházku. Za hodinu ujde čtyři kilometry. Její energetický výdej se zvedne z 60 kcal na 150 kcal. Jelikož se náhle zvýšila potřeba kalorií, musí tělo začít využívat rychlejší energetický zdroj, kterým je glukóza. Procentuální zastoupení tuků klesá, podíl sacharidů vzrůstá – 50% tuky vs. 50% sacharidy. Při vysokých zátěžích, kdy „lapáte po dechu“ a kdy hodnoty tepové frekvence se přibližují TFmax, dochází k čistému spalování glukózy – sacharidy představují 100% a mastné kyseliny (tuky) 0% zdrojů energie.

Svým klientům spolu s jídelníčkem posílám i jejich optimální tepovou frekvenci při cvičení.


Pokud se budete při cvičení řídit doporučenou intenzitou zhruba 80% maximální tepové frekvence, můžete očekávat, že zvolená fyzická aktivita bude spotřebovávat glukózu – snižovat hladinu krevního cukru a zároveň spalovat mastné kyseliny – redukovat vaše tukové zásoby. Čím déle vydržíte, tím více spálíte.
Kdo nemá výdrž až takovou, když se třeba 2 minutky vydýcha, zase tolik se nestane, ale pomalu pracujte na tom vydržet v pásmu střední zátěže co nejdéle . Pěkné cvičení.

Napsat komentář