UA-63332126-3

Jídelníček přišel, jdeme na nákup!

 p8300375.jpgp8300379.jpg

 

Dietní nápady

Od té doby, kdy jsem začala přemýšlet co koupit, mne začalo i nakupování potravin bavit.
Dívám se sice dále na ceny a akce, ale také na složení výrobků a na jejich zdravý charakter.
V oddělení zeleniny a ovoce využívám všech akcí hojně, pravidlo zelenina za zeleninu a ovoce za ovoce to umožňuje plně.
Představa kombince nasekané zeleniny a s nějakou pikantní zálivkou dává miliony kombinací chutí a to mne baví. Fajn je, že i moje rodina má saláty zeleninové i ovocné ráda.
U mléčných výrobků sleduji tři věci, obsah tuku, obsah živých kultur a zahuštění škrobem. Kde je zahuštění škrobem to neberu a ani výrazně tučné věci, mléko polotučné, kefírové nápoje nízkotučné, sýry se snažím také se sníženým obsahem tuku v sušině.
Pečivo vyhledávám minimálně pšenično žitné nebo vícezrnné, když mám velký záchvat zdravé výživy, beru jen černé.
Oddělení lahůdek je pro mne zajímavé hodně a někdo by si myslel, že dietář do něj ani nejde, opak je pravdou, potřebuji vše zdravé i tady. Feferonkový salát smíchaný s trojnásobnou porcí sekaného zelí, poskytne pro naši rodinu rychlý ochucený zeleninový salát, balkánský sýr je dobrý do šopského salátu a žampionový salát nebo trocha rybích pepřenek jde také zamíchat do zeleniny.
Občas si dám také rybu kyselou, uzenou nebo sleďový závitek v aspiku.
Šunku vybírám většinou drůbeží, v poslední době beru většinou krůtí dětskou, ta má vysoký obsah masa. Dřív jsem chlapcům kupovala vše na množství, nyní , když se toho tolik nesní, kupuji raději méně a kvalitnější.
Maso? No maso u nás musí být, hojně jíme kuřecí, krůtí, také králíky a občas jim dělám i vepřové, ale já si udělám potom stejné jídlo třeba z kuřecího. Do číny jim zamíchávám ráda i fazole, aby se zvýšil obsah vlákniny a bílkovin v jídle.
Ryby mívám já častěji, chlapci tak dvakrát za týden.
Jako přílohy používám neloupanou rýži, brambory,dušenou zeleninu, kuskus, knedlíky jednou za čas, těstoviny jim normální a pro mne celozrnné.
Ani konzervované potraviny jsem nezatratila, používám fazole v nálevu, kukuřici do salátů, tuňáka ve vl.šťávě a v rajčatové omáčce a další ryby, jen ne v oleji.
Olej požívám řepkový  a olivový, vzhledem k tomu, že jej nastřikuji rozprašovačem a neleji, tak ho moc nespotřebuji.
Cereálie, lupínky kupuji zásadně celozrnné, kukuřičné ne.

Nejlepší potraviny na redukci váhy:
1. Citrusové plody mají jednoznačný kladný účinek na metabolismus a spalování tuků v našem těle, jezte i dvakrát za den.
2. Banán je zase ideální dopolední zdroj sacharidů a také před cvičením nám je účelně dodá – je sladký , ale vstřebává se pomalu, to je jeho výhoda. Obsahuje dost draslíku, který napomáhá přivádění vody a živin do svalů, podporuje jejich růst a správnou činnost, hubneme tedy tuk a ne svaly, pokud se hýbeme a jíme banán před cvičením.
3. Tmavé fazole, potravina trochu opomíjená, ale dá se koupit ve slaném nebo červeném nálevu, který jí moc Kj nepřidává. Přimíchávám je do mas. Obsahují dlouhé sacharidy, které stabilizují hladinu krevního cukru a některé antioxidanty.
4. Brokolice je všeobecně známá jako potravina obsahující antirakovinné látky, ale také zabraňuje nadměrnému zadržování vody v těle. Já si ji vařím v páře a ke konci na ni pokládám plátky sýra 30% tuku v sušině, chuná pak lépe.
5. Kuřecí prsa bez kůže mají velký obsah bílkovin a nízký obsah tuků, klidně jich můžete upravených bez tuku sníst velkou porci a váš pas zůstane úzký.
6. Sýr Cottage je bohatý na bílkoviny, také obsahuje látku kasein, která pomáhá udržování a rozvoji svalové hmoty a odbourání tělesných tuků.
7. Vaječné bílky jsou ideální netučný zdroj kvalitních bílkovin, používejte je na chleba, do pomazánek i na omeletky.
8. Celozrnné lupínky a ovesné vločky by vám také neměly chybět, jsou to stejně jako celozrnné pečivo zdroje dlouhých sacharidů, které nám pomáhají udržovat v rovnováze krevní cukr a jsou zdrojem energie pro mozek, nebudete při redukci váhy nervózní.

9. Maso se dá použít v různých variantách, vždy libové a upravené jinak než smažením nebo nakládáním v oleji, aby nenasáklo cizí tuky.

 VÝMĚNA   POTRAVIN
 

Uvedeno na cd

    lze vyměnit za
Maso, které nejíte, ryby Jiné libové maso, kuře, králík, nízkotučné maso, sójové maso, tofu, šmakoun, množství dodržet
uzenáč a zavináč tuňák ve vlast.šťávě. šunka
sýry mezi sebou tvrdé vždy tučnost 20 – 30% tuku v sušině, jde i čerstvý měkký sýr v méně tučné variantě
Tvarůžky Eidam 30% – 20%
Jogurt s příchutí

Jogurt, který neseženete

300ml mléka nebo bílý jogurt a 30g cel.pečiva

Za jogurt  – ochucen za ochucený, bílý za bílý , tuk do 2,5%

zelenina za zeleninu –  porce lze navýšit
ovoce za ovoce mimo banánu  –  množství zachovat

1-nejlepsi-lupinky.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

10675573_946160458727986_7483990926706550690_n.jpg

 

 

 

 

 

11071080_946160395394659_1223710962148918316_n.jpg

 

 

 

 

 

11074708_946160332061332_8179044915079990822_n.jpg

 

 

 

 

 

celozrnne-lupinky-p3230012.jpg

 

 

 

 

 

 

 

dieta-175.jpg

Napsat komentář