UA-63332126-3

Nemoc není jenom náhoda

Lidé se někdy ptají: “Proč právě mě postihla tato nemoc?“

Ale chtějí opravdu znát odpověď? Chtějí se zamyslet nad příčinami? Úplně všichni asi ne. Nic totiž nepřichází jen tak náhodně, hlavní roli hraje několik faktorů. Některé ovlivnit můžeme plně, některé ovlivnit nemůžeme, pokud o nich nevíme, a vliv některých můžeme zeslabit a tím si zdravou část svého života prodloužit.
1. Genetika
Ta je nám dána do vínku a nejen po rodičích, některé choroby se táhnou celými rody i ob generaci.
Je dobré si dát dohromady obraz své rodiny a nemocí, které se v ní vyskytovaly. Ideální by bylo vybírat si partnera, se kterým budeme mít děti s ohledem na tyto skutečnosti, ale láska je mocná čarodějka a nic takového ji nezajímá. Genetika se dá rozpoznat z krve, transfuzní stanice nabízí i vyšetření krve na sklon k některým dědičným chorobám, bohužel je toto vyšetření placené.
Je jasné, že nikam od svých genů neutečeme, ale vhodným způsobem života a tím i jídla a pohybu můžeme genetiku oddálit, proč dostat například cukrovku ve 45, když ji můžeme dostat až ve stáří a prožít svůj život mnohem spokojeněji než s nemocí. Proč se léčit s rakovinou ve 40, když mne může potkat o 25 let později nebo vůbec, přestože ji třeba mám v genech. Určitě razím teorii, že úplně vše se ovlivnit nedá, ale je dobr é bojovat předem a nečekat, až nemoc uhodí. Genetice se nepoddávejme, ale zjistěme svoji situaci, vyhodnoťme nejlepší prevenci a s nadšením bojujme za své zdraví. Tento přístup zdůrazňuji svým klientům a na zjišťování genetické zátěže kladu při sestavování jídelníčku nemalý důraz.
2. Vliv prostředí
Toto je jeden z faktorů, které můžeme ovlivnit, pokud jsme dobře informováni.
Snažíme se žít v čistém životním prostředí, jíst co nejméně chemicky ošetřené jídlo atd. Jenže, co když nevíme o škodlivých látkách unikajících do ovzduší z nedaleké továrny? Stejně tak v mrtvých potravinách plných chemikálií nevíme, co jíme. Oděvy mají nám neznámé složení a ani čistící a kosmetické prostředky, které nejsou bio, nejsou bez vlivu na naše tělo.
Dávejte si velký pozor, co je kolem vás a co používáte, úplně mne nadchla nedávná reportáž o výrobě drogistických produktů doma. Kupujte jednoduché potraviny, pokrmy vařte, jak je to jen trochumožné, sami a snažte se vnich nekonzumovat zbytečnou chemii. Pokud je to možné, tak vždy čtěte složení potravin.
Snažte se sebe a své děti ochránit před přímým vdechnutím výfukových plynů například chozením v těsné blízkosti frekventovaných vozovek. Jedno takové hluboké vdechnutí zásobí tělo tolika toxiny, že je odbourává několik dní, tělo se oslabuje, je více nemocné běžnými chorobami, více klesá celkováimunita a to je cesta k závažnějším chorobám.
3. Vliv pohybu
Řiďme se heslem: pohyb je život.
Tělo bylo koncipováno k pohybu. Když pohyb chybí, lymfa špatně proudí a lymfatický systém je jeden ze základních kamenů celkové odolnosti těla. V cévách se zpomaluje proudění krve a na stěnách se vytvářejí pláty usazenin. To je základ pozdějších mrtvicí a embolií. Nic není náhoda, a my si na některé nemoci zaděláváme roky předem. Srdce slábne, zpomaluje se činnost žláz s vnitřní sekrecí, váha stoupá a tělo se i zavodňuje, protože srdce je slabé a nezvládá. Při nedostatku pohybu se také hůře vstřebávají živiny do tkání a vápník do kostí, hrozí řídnutí kostí. Vlivem váhy se více opotřebovávají klouby a ztenčují a odírají se chrupavky v nich, takže ani tyto potíže nepadají z nebes, ale pracujeme na nich my sami dlouhodobě. To je třeba mít na paměti.
4. Vliv stravy
Strava má vliv na celé tělo, kondici, váhu, strava nám může nemoci přivolat, ale také oddálit. Tím vším se budu zabývat v samostatném článku někdy v budoucnu podrobněji.
5. Vliv stresu
V těle probíhají ve chvílích stresu (hlavně dlouhodobého) chemické pochody, na jejichž konci stojí tzv. stresové jedy. Jsou to látky, které oslabují buněčnou imunitu a můžeme onemocnět dříve, než když budeme v klidu. Pokud v těle dřímá nějaká zákeřná nemoc, stres bývá často bránou k jejímu propuknutí. Je tedy dobré se naučit aspoň nějakou činností, sportem nebo koníčkem chvíli vypnout hlavu a nemyslet na běžné starosti, nechtít řešit věci, které se vyřešit kladně nedají, nevyvolávat zbytečné spory a hádky, protože vše špatné se nám časem vrátí. A to přece nestojí za to riskovat.
Je dobré si uvědomit souvislosti a bránit sebe a své zdraví promyšlenou prevencí založenou na zdravém rozumu.

Napsat komentář