UA-63332126-3

Tuky v přípravě jídel a co je kouřový bod

Připravila jsem si pro vás další příspěvek na téma tuky v jídlech. Podíváme se na přehled kouřových bodů olejů nebo sádla či másla, který jsme sestavili společně s webem svoboda-hubnutí.cz. Tuky se připalují při těchto teplotách a tvoří se látky pro naše tělo nevhodné (např. akrylamidy):
Řepkový olej: až při 240 °C
Rýžový olej: až při 215 °C
Extra panenský olivový olej: při 210 °C
Olivový olej z pokrutin: při 210 °C
Slunečnicový olej: při 180 °C
Sádlo: už při 180 °C
Máslo: už při 110 °C
Řepkový olej:
Má nejnižší obsah nasycených mastných kyselin a oproti tomu vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, což z něj činí jednoznačně nejvhodnější olej na tepelnou úpravu. Navíc má nejvyšší obsah omega 3 mastných kyselin v porovnání s běžnými tuky. Tento tuk je pro naše zdraví prospěšný, má protizánětlivé účinky, pozitivní vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi, protisrážlivý efekt a blahodárně tak působí na naše srdce a cévy.
Rýžový olej:
I když je méně tradiční, můžete jej na smažení klidně použít. Jeho teplená stabilita je totiž 215 °C. V dnešní době jej pohodlně zakoupíte ve větších supermarketech, strach o jeho dostupnost tedy rozhodně nemějte.
Extra panenský olivový olej:
Tento olej je ke smažení vhodný, ale vysoké teploty ničí látky (antioxidanty), které se lisováním za studena získávají. Proto stačí na tepelnou úpravu použít olivový olej z pokrutin (z 2. lisu), který má stejné vlastnosti, co se týká teplotní stability i chutě, a navíc je výrazně levnější. Extra panenský olivový olej 1. jakosti použijte raději ve studené kuchyni.
Slunečnicový olej:
Má nízký podíl nasycených mastných kyselin, ale i nižší poměr mononenasycených mastných kyselin, čímž se stává tepelně velmi nestabilní. Navíc má výraznou převahu omega 6 mastných kyselin oproti omega 3 (poměr cca 150:1), což může zapříčinit zvýšený zánětlivý efekt (tedy následně špatný vliv na naše cévy). Jeho konzumace našemu tělu rozhodně neprospívá.
Sádlo:
Tento tuk je sice teplotně stabilní (cca 180 °C), a z tohoto pohledu by se tedy mohl zdát pro smažení vhodný. Je tu však jedno velké ALE! Obsahuje velké množství nasycených tuků, což není vhodné pro naše cévy.
Máslo:
Není vůbec vhodné na delší tepelnou úpravu, začne se totiž přepalovat již při 110 °C. Navíc obsahuje nasycené tuky a cholesterol, které nejsou pro naše zdraví prospěšné. Teplem vytváří sloučeniny pro lidské tělo nevhodné. Ideálně jej využívejte na krátké smažení jíšky, zeleniny či ovoce.

Napsat komentář