UA-63332126-3

Závislost na sladkém nebo chemie těla?

Je to jako začarovaný kruh, naučíme se , že při stresu nebo nepříjemných pocitech si rychle ulevíme porcí sladkého, potom máme černé svědomí a zase stres a zase si něco malého vezmeme. a tukové buńky se nadouvají, je jim dobře.

Krevní cukr máme jako na houpačce, stresem poklesne, čokoládou ho prudce zvedneme, do půl hodiny zase poklesne, tělo žádá další doplnění a dokola tralalalal!!!

Když to tak uděláme dvakrát za sebou, dostaví se kromě chuti na sladké také vlčí hlad, potom už je docela jedno , co jíš, hlavně ať je toho dost. Potom mám zase váčitky a stres, dnes nic, zítra jen minimum jídla a hladovím, tělo nejen že se chystá na další dávky sladkostí a jídla, ale chystá se na ukládání zásob na období nouze.

Panečku, bříško a zadeček rostou, tak dneska s najím a zítra dost, dva dny hladovím a jím jem jogurty a zeleninu, žádné pečivo, zhubla jsem kg, no a nyní si dám aspoň jeden normální oběd.

No a je to tady, vždyť já jsem přibrala kg a půl, co je??????????????????

Neznáte to odněkud??????

Je to čistá chemie těla, projevuje se přirozeně, chce mít dostatek, chce mít vyrovnanou hladinu cukru a fungovat, neumí si samo pomoct, nemůže jíst místo vás.

Tak jestli tohle prožíváte, zacházíte s tělem jako kdysi jí a to dost špatně, je chytré a nic nám neodpouští, je to živý organismus, se kterým je možné se domluvit promyšleně na bázi biologických pochodů. Nepotřebujete prášky ani zázraky, jen trochu zdravého rozumu a vyvážené normální jídlo.

Konzultace, které k jídelníčkům poskytuji, jsou zaměřené na takové individuální potíže, je třeba vypozorovat reakce vlastního těla, dobu, kdy krize přichází a předcházet tomu nebo to alespoň usměrňovat.

Mezi  příčiny nezvladatelné chuti na sladké musíme nutně zařadit nevyváženou hladinu krevního cukru díky  celkově nevhodnému výběru potravin během dne. Zdánlivě nevinné potraviny vám dokáží „zadělat“ na pořádný problém, který se vleče i několik dnů; nemluvě pak ani o tom, jestliže tyto potraviny jíte několikrát denně, a stále! Patří sem např. slané brambůrky a tyčinky (je omyl se domnívat, že „po nich se netloustne“ – jsou přece slané!), bílé pšeničné pečivo konzumované bez dalších příloh, proslazované sušené ovoce, slané oříšky… Jde buď o jídla, která dráždí váš žaludek ke konzumaci dalšího jídla, nebo o potraviny s vysokým glykemickým indexem – tzn., že po jejich snězení dojde k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a značné sekreci inzulínu; následně k vlčímu hladu. Takovou „potravinou“ – smutná zpráva pro muže – je i pivo. Má vyšší glykemický index než samotná glukóza!

Příčinou chuti na sladké může ovšem být i vaše nadměrné vyčerpání při cvičení – kdy jsou vyčerpány zásoby „paliva“ glykogenu a tělo je chce co nejrychleji doplnit.

jezte pravidelně a snažte se minimalizovat stres

– pokud se rozhodnete konzumovat sladkost, snižte její glykemický index např. konzumací ovoce nebo použitím vlákniny

 – vybírejte si ke konzumaci potraviny nedráždivé, bez speciálního solení, bez přepálených tuků a s nízkým obsahem volných cukrů

Po sladkém budete mít chvíli pokoj a potom přijde prudký hlad. Cukr je „trojským koněm“ tuků! Vysoká hladinu inzulinu, způsobená konzumací potravin s vysokým glykemickým indexem, nám způsobuje tyto děje v těle:

Do tukových zásob je přiváděno zbytečně mnoho cukru a tuku. Vysoká hladina inzulinu má za následek prudký pokles hladiny cukru, který se zhruba po hodině ohlásí naléhavým pocitem hladu. Mluvíme o nebezpečném kolísáním hladiny inzulinu a cukru: U mnoha lidí vyvolává jeden záchvat hladu za druhým. Je odpovědné za známé výkyvy výkonnosti a koncentrace.
Abyste hubli cíleně a trvale, omezte či zcela vylučte potraviny s vysokým glykemickým indexem. Zde na stránkách najdete tabulky GI potravin  pro vaši orientaci.

Napsat komentář